Superfood-nak azokat a tápanyagokban gazdag élelmiszereket nevezzük, amelyek rendkívül jó hatással vannak az emberi szervezetre, tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal, ezáltal pedig elősegítik a szervezet optimális működését, erősítik az immunrendszert és segítenek csökkenteni a daganatos megbetegedések kockázatát. Most négy szuperélelmiszert mutatunk be nektek, amiket érdemes beiktatni az étrendünkbe. Ráadásul most mindegyikhez egy pillanatok alatt elkészíthető tuti receptet is megosztunk veletek.
1. Chia mag
A chia mag vagy más néven azték zsálya minden diétába, így a gluténmentes életmódba is beilleszthető. Tele van kalciummal, vassal, káliummal, gazdag foszforban, cinkben és magnéziumban. Jelentős B12 vitamin forrás, Omega 3-6 tartalma miatt pedig kifejezetten ajánlatos beépíteni a mindennapi étkezésébe a szív- és érrendszeri betegeknek. Csökkenti a koleszterinszintet, optimalizálja a vérnyomást, javítja a koncentrációs képességet és csökkenti a szervezetben jelenlévő gyulladásokat.
Tipp: két deciliternyi tejhez vagy növényi tejhez két púpozott evőkanálnyi chia magot és ízlés szerinti mennyiségű édesítőszert teszünk. Felturbózhatjuk vaníliaaromával, egy kávéskanál reszelt mandulával, kókusszal is. Összekeverjük az alapanyagokat egy pohárban vagy bögrében és máris mehet a hűtőbe. Pár pillanat alatt összeállíthatjuk és 4-5 óra elteltével már fogyaszthatjuk is az egészséges pudingunkat. A tetejére szórjunk idénygyümölcsöt!
2. Quinoa
A quinoa magas fehérjetartalmának és gluténmentességének köszönhetően kiválóan beépíthető minden diétázó és egészségtudatos életmódot folytató étkezésébe. Tele van B2 vitaminnal, alacsony glikémiás indexe miatt a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják.
Tipp:
Áztasd be, tedd szűrőbe és addig folyass rá hideg vizet, míg a habzó rétege el nem tűnik. Kóstoljuk meg, ha még mindig keserűnek érezzük, mossuk tovább. Ezt követően kétszeres vízben a rizshez hasonlóan főzzük meg. Hagyjuk kihülni, majd készítsünk fetás, olviabogyóban gazdag görögsalátát és keverjük össze. Főételnek vagy köretnek is kiváló.
3. Amarant
Az amarant jóval kevesebb szénhidrátot és sokkal több lizint tartalmaz, mint a hagyományos gabonafélék. Ez utóbbi nagy szerepet játszik az izomépítésben és a regenerációban. A mag gazdag telítetlen zsírsavakban és magnéziumban, keményítő tartalma miatt pedig ennek használatával 50 százalékkal csökkentett szénhidrát-tartalmú kenyeret süthetünk.
Tipp: készíts bármilyen smoothie-t szórj a tetejére egy jó evőkanálnyi amarantot és így fogyaszd el. Hosszan tartó teltségérzetet fog biztosítani.
4. Goji bogyó
Hazánkban még nem elterjedt, Ázsiában azonban régóta ismerik és a népi gyógyászatukban használják is. Fokozza az immunrendszer, az agy és az idegrendszer működését, csökkenti a vérnyomást. Gazdag C-vitaminban, de emellett tartalmaz B1, B2, B6 vitamint, illetve foszfort is.
Tipp:
Készíts egyszerű proteines mikrós bögrés süteményt goji bogyóval! Nincs más dolgot, mint egy tojást, három evőkanál proteinport, két evőkanál kókuszreszeléket vagy kókuszlisztet és egy deci tejet ízlés szerinti mennyiségű édesítőszerrel, egy késhegynyi sütőporral és egy kávéskanál olajjal összekeverni. Dobj bele pár szem goji bogyót és tedd be a mikróba a legmagasabb fokozatra. Öt perc alatt tökéletesen átsül.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.