15 évesen sütöttem az első mézeskalácsomat, akkor még finomliszttel, margarinnal készítettem a nagymamám útmutatásai alapján. Mára kicsit átalakítottam a régi receptet, reform alapanyagokat használok, elhagytam a cukrot, de így is isteni finom. Nézzük a receptet:
Hozzávalók25 dkg akácméz5 dkg xylit por alakban20 dkg gluténmentes zabpehelyliszt10 dkg hajdina liszt10 dkg kölesliszt10 dkg mandulaliszt12 dkg növényi zsiradék1 nagy tojás1/2 kk fahéj, 1/2 kk szegfűszeg2 tk szódabikarbóna
A száraz alapanyagokat összekeverem. A mézet felolvasztom a növényi zsiradékkal (én kókuszolajat használtam) víz gőz felett vagy egy befőttes üvegben beteszem a mikróba. A tojást felverem egy pici sóval. A felmelegített mézes elegyet a száraz alapanyagokra öntöm, egy falapáttal elkezdem összedolgozni. Hozzáadom a tojást, majd gyúrom tovább. Ha nem akar összeállni, teszek hozzá egy pici langyos vizet (nekem nem kellett). Egy puha lágy tésztát kell kapnunk. Letakarom, majd hideg helyre teszem 1-2 napra, de minimum 1 éjszakára. Nálunk az erkélyen szokott lapulni a tészta (ha nincs fagy közeli hőmérséklet), de lehet spájzba, pincébe vagy hűtőbe is tenni.
A tésztát nyújtás előtt 1 órával behozom az erkélyről, hogy legyen ideje picit melegedni és puhulni, lisztezett deszkán (sok lisztre van szükség), kinyújtom /a kisebb formákhoz vékonyabbra a nagyokhoz vastagabbra/. A figurákat sütőpapíros tepsire helyezem kb. 1 cm-es távolságra egymástól, 160 fokos előmelegített sütőben kb. 8-10 percig sütöm őket. Vigyázzunk, mert hamar odaégnek, én végig ott vagyok a konyhában és figyelem őket, amint elkezd barnulni, azonnal kiveszem. Ezek a mézesek először kemények és ropogósak lesznek. Ha puhábban szeretjük, akkor tegyük fém dobozba 1 félbevágott almával, pár nap alatt megpuhulnak.:)
Díszítés:
15-20 dkg xylit por alakban1 tojásfehérjepár csepp citromléA tojásfehérjét kézi mixszerrel elkezdem felverni, a xylitet evőkanalanként adagolom hozzá, a végén teszek bele pár csepp citromlevet esetleg ecetet. Addig keverem a masszát, míg a tojás nagyon lassan csepeg le a habverőről. Természetes ételszínezőt is tehetünk bele, pl céklalé (így rózsaszín írókát kapunk). Egy tiszta zacskóba öntöm, a végét kivágom, és már díszíthetünk is.
Nagyon finom lesz a végeredmény, a díszítés pedig nagyon jó közös program a családdal.:)
Kellemes mézeskalács sütögetést!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.