Ma már hivatalosan is itt a nyár, elkezdődött ugyanis a nyári időszámítás. Ezzel párhuzamosan már mindannyian előszedtük a padlásról vagy a sufniból kerti sütögetőnket, majd miután leporoltuk beszereztünk hozzá egy tucatnyi alutálcát, ilyen-olyan tűzgyújtó folyadékot, faszenet, brikettet, hosszú gyufát és mindent, ami a tökéletes grillezéshez szükségünk lehet. Van azonban néhány egyszerű szabály, amit érdemes betartani, mielőtt felkötjük a kötényt, pisszentjük a citromos sört és nekilátunk a nagy hadműveletnek, a tökéletes húsok és halak elkészítésének.
1. Tiszta grill = boldog grill
Tudjuk, tudjuk, nem találtuk fel a spanyolviaszt, de mégis ezt éreztük a legkritikusabb pontnak az előkészületek során. A grill ugyanis minden más főzőfelülethez hasonlóan rendszeres takarítást igényel használatba vétele előtt és után is. Ma grillrácsok elsúrolásával nem csak magát a rácsozatot véded a lerakódott zsírtól, hanem síma, egyenletes felületen sütheted meg az ételeket. Érdemes még viszonylag forró állapotában letakarítani a rácsot, ugyanis a szennyeződések így távolíthatóak el a legkönnyebben és leghatékonyabban.
2. Tartsd a grillezőt és a kiegészítőit is száraz helyen!
A világ összes tűzgyújtó folyadéka kevés lesz, ha a brikettedet vagy a szenet nedvesség, pára ne adj isten kiboruló sör, bor, pálinka érte. De hasonlóképpen ügyelj arra, hogy a sütésre váró élelmiszerekből se csöpögjön a zsír vagy a víz, hiszen így megúszod a hirtelen fellobbanó lángokat és erős gőzhatást, ami befolyásolja a grillezett étel ízét és végső állagát is.
3. Használd a nyársakat is!
Nem, nem dísznek vannak, nem, nem elég az alutálca és igen, megvan a funkciójuk. Hogy micsoda? A húskockák az átforrósodott nyárson sokkal szebben és egyenletesebben sülnek meg, így tökéletes garnélát vagy saslikot készíthetsz, ráadásul még a szépségesen előkészített alapanyagok is megőrzik alakjukat, hiszen nem kell fogóval össze-vissza forgatnod.
4. Szaft
A kiszáradt húsnál nincs rosszabb a földön. A steaket érdemes úgy elkészítened, hogy hirtelen hőnek teszed ki, magas lánggal megkapatod az egyik felét, ezáltal a hús rostjai összezárulnak és minden nedvességet magukban tartanak majd. Míg az egyik oldala sül, fedd le, hogy a gőz még inkább omlóssá és puhává tegye. Ezt követen fordítsd csak meg, a másik felét már elég rövidebb ideig sütnöd. Törekedj a későbbiekben az egyenletes sütésre és a nagyjából azonos hőfokra.
5. Az irányítás a Te kezedben van!
Nem szabad félnünk a grillezéstől, sem pedig a gyors döntéshozataltól. Ha eluralkodna a káosz, merj lépni és vess véget a grillezésnek, vagy kérj segítséget. Ha nem elég meleg a szén, vedd le róla a félkész ételt, képezz intenzívebb hőt, majd helyezd vissza a húsokat, zöldségeket. A tökéletes grillétel elkészítése a mester szakácsokon is kifog, így egy-egy kevésbé ízletes vagy éppen kiszáradt falat után se keseredj el. Próbálj tanulni a hibákból, s próbálkozz újra.
Fotók: pexets és grillezz
Tetszett a cikk? További szuper receptekért és tippekért nyomjatok egy lájkot FACEBOOK oldalunkra is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.